Youtube’dan Para Kazanmak

Youtube’dan para kazanmak için kaliteli, özgün, ilginç ve tabii ki toplumsal değerlere saygılı, aynı zamanda telif haklarını ihlal etmeyen videolar paylaşmak gerekiyor. Burada en önemli unsur, insanları videoları izlemeye ikna etmek ve açtığınız kanala bol miktarda takipçi toplamak. Bunu başarmanın tek yolu ise, bir şekilde ilginç konular bulmak. Her ne kadar karmaşık gibi geliyor olsa bile tüm bunları yapmak için teknik bilgiye ihtiyacınız yok. Ayrıca size son derece saçma geliyor olabilir, ancak sadece video paylaşarak ciddi para kazananlar var.

Şimdi, en basit haliyle Yotube’dan para kazanmak için yapacağımız girişimleri maddeler halinde açıklayalım.

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

1. Kayıt

Buraya çok fazla takılmadan kısaca özet geçmeye çalışayım. Çünkü internet ile biraz ilgilenen herkes Youtube ve diğer tüm sosyal mecraları aktif olarak kullanıyor. Youtube, Google inc. grubuna dahil olan bir firmadır. Tüm Google servisleri tek bir çatı altında hizmet vermektedir ve bunlardan yararlanmak için, sadece Gmail hesabı edinmeniz yeterlidir. Bu durumda tek yapmanız gereken, Gmail kayıt sürecini tamamlamak veya mevcut Gmail hesabınız ile Youtube hesabına giriş yapmaktır.

2. Kanal açmak

Bir Gmail hesabı edindikten sonra bununla Youtube’a giriş yapabilirsiniz. Kanal açmak için sol tarafta bulunan menüyü kullanmanız yeterli. Youtube zaten sizi burada yönlendiriyor. Burada özellikle üzerinde durmanız gereken, konu seçimi ve kanal ismidir. Kanal için konu seçtikten sonra, isim belirlerken öncelikle konuya uyumlu olmasına özen göstermeniz ve bir o kadar ilgi çekici olması önemlidir.

3. Video üretmek

İşin en cilveli kısmı burası olsa gerek. Aslında Youtube’dan para kazanma faktörünü tetikleyen veya ortadan kaldıran yegane unsur videoların kalitesidir. Bu konu özellikle üzerinde durulması gereken birden çok ayrıntıya sahip olduğu için maddeler halinde açıklamak daha iyi olacak.

3.a. Konu seçimi

Daha fazla kitleye ulaşmak için hangi konuların uygun olduğunu baştan sona araştırmak lazım. Aslında bunun için en iyi taktik, en fazla takipçi toplamış olan yabancı Youtube kanallarına bir göz atmaktır. Bunlar arasında ülkemizde ilgi görme ihtimali en yüksek olanı format olarak örnek alabilirsiniz.

Her ne kadar sektör farkı olsa bile, Acun Medya yurt dışında format üreten şirketlerden satın aldığı pek çok projeyi bizim kültürümüze uyarlayarak inanılmaz başarılar elde etmiştir. Sizin yapmanız gereken, yurt dışında ilgi gören farklı projeleri tek tek incelemek ve format olarak uygun olanı kendi tarzınız ile uygulamaktır.

3.b. Özgün olmak

Özgün videolar oluşturmak sizi gerçekten oldukça zorlayacak, hatta yenilikçi fikirler üretmek için saatlerce bilgisayar başında düşünmeniz gerekebilir. Özgün olmaktan kasıt, videoları sizin üretmiş olmanız, yani türünün tek örneği olmasıdır. Belki daha önce aynı konu için onlarca video çekilmiş olabilir, ancak önemli olan sizin tarzınız.

3.c. Kalite

Çekmiş olduğunuz her video, ister ekran görüntüsü olsun, ister dış mekan, kesinlikle çözünürlük olarak nitelikli olmak zorundadır. Sırf daha fazla video yayınlamak için gelişi güzel yayınlar ile kanalın adını kirletmeye hiç gerek yok.

4. Devamlılık

Kazanç faktörünü doğrudan tetikleyen bir etken olan devamlılık, Youtube’dan para kazanmak isteyenlerin olmazsa olmazıdır. Örnek, 10 tane video eklediniz ve her biri 500 bin kişi tarafından izlendi. Tamam, artık para kazanmaya başladınız ama bu sadece bir başlangıç. Eğer devamlı veya daha fazla kazanç istiyorsanız daha çok çalışmanız şart. Takipçiler yenilik ister, daha fazlasını bekler, kısacası her zaman güncel olmanız lazım. Ayrıca bunu yaparken uzun aralar vermekten kaçınmanız gerekiyor. 15 gün ara verip, tek seferde 10 tane video paylaşmak yerine, her gün tek bir yayın yapmak her zaman daha iyidir.  Bunu fark eden takipçiler kanalı sık aralıklarla ziyaret etmeye başlayacaktır.

5. Para kazanma özelliğini etkinleştirmek

Buraya kadar her şey yolunda gittiyse, artık Youtube ile para kazanma zamanı geldi demektir. Kanal ayarlarına girdiğinizde ”para kazanma” özelliği karşınıza çıkacaktır. Bu özelliği aktif ettikten sonra sadece Adsense hesabına ihtiyacınız var. Adsense, yayıncılar tarafından kullanılan Google reklam servisi olup, kanalda paylaştığınız videolarda reklam çıkmasını sağlar.

Adsense hesabına sahip olmak için,  kanal ”para kazanma” özelliğini etkinleştirip,  aynı ekrandan yeni bir Adsense hesabı için başvuru yapabilirsiniz. Tüm bunlar Youtube kanal ayarları sayfasında var olan özelliklerdir.

Para kazanma özelliği aktif olan ve Adsense hesabı iliştirilmiş olan kanallar artık sizin adınıza reklam yayını yapmaya başlar. Bu reklamlar video ve banner reklam olmak üzere iki gruba ayrılıyor. Youtube üzerinden herhangi bir video izlemeye çalıştığınız zaman, asıl videodan önce belli aralıklarla video reklam gösteriliyor. Bu birinci reklam yayınıdır ve gösterim başına para kazandırır. Bir diğeri ise her videonun alt orta kısmında yayınlanan ve dikdörtgen resim şeklinde olan banner reklamdır.

Banner reklamlar tıklama başına kazanç getirir ve sektöre ve dile göre kazanç ciddi oranda sapma gösterir. Bunun nedeni ise her sektörün ve kelimenin reklam fiyatı farklıdır. Bu fiyatı sektörün rekabeti belirler. Örneğin finans sektörü en fazla rekabet gören alan olduğu için, bu sektöre ait reklamlar size çok kazandırır. Rekabet, Google tarafından sektöre olan ilgiye göre ölçülür ve her bir kelime için açık arttırma usulü tıklama başına bir fiyat çıkartılır.

Aynı şekilde dil, kazanç açısından belirleyici etkendir. Türkçe bir Youtube kanalı ile İngilizce kanal arasında kazanç açısından uçurum vardır. Her ne kadar Türkçe konuşan insan sayısı oldukça fazla olsa bile, İngilizce evrensel bir dildir.

Tüm bunların yanında reklam fiyatlarına etki eden diğer bir faktör ise, ülkelerin ekonomik durumu ve buna paralel olarak vatandaşların alım gücüdür. Örneğin, Almanca yayın yapan Youtube kanalları, Türkçe yayın yapanlara oranla daha fazla para kazandırır. Arada İngilizce kanallar kadar uçurum olmasa bile, ülkeler arasında bariz farklar vardır.

6. Uymanız gereken kurallar

6.a. Toplumsal değerler

Kazandığınız her bir takipçi size uzun vadede kazanç getirecek bir müşteri adayı olacağı için, her kültüre saygılı olmanız lazım. Asla insanları kışkırtacak veya din, dil yada ırk bakımından ayrıma sebep olacak yayınlar yapmayın. Zaten bu tür bir davranış sergilemeniz halinde Youtube size ilk olarak ihtar çekecek ve devam etmeniz halinde hesabınız kapatılır. Ayrıca şartlara uymadığınız için kesinlikle ekonomik bir hak talep edemezsiniz.

6.b. Cinsel içerikli yayınlar

Cinselliği ön plana çıkaran veya seks kavramı üzerine kurgulanmış videolar Youtube kurallarına aykırıdır. Uyarı ve takibinde kanal kapatılması kaçınılmazdır.

6.c. Telif hakları

Telif hakkı ihlali en fazla müzik yayınları sebebiyle ortaya çıkıyor. Bazen arka planda çalan müzik bile başınızı ağrıtabilir. Eğer bu konuda ihtar almaktan kurtulmak istiyorsanız, buna dikkat etmeniz yeterli. İhlal ısrarla devam ederse muhtemelen kanal kapatılır.

Uyarı: Youtube, kurallara aykırı olan videoları belki hemen fark etmeyebilir, fakat mutlaka zaman içinde görecektir.  Bu sürede kazandığınız tüm paraya el konulacağını ve kanalın yok olacağını  bilerek hareket etmenizi öneriyorum.

Sonuç

Yapmanız gereken, insanları size doğru çekecek olan ilginç bir fikir bulmak ve bu konuda kaliteli ve özgün videolar çekmek. Bu konuda başarı elde eden binlerce yetenekli girişimci var. Belki sizde bunlardan biri olmaya adaysınız.

Youtube’tan para kazanmak sıra dışı, hatta bazıları için çılgınca bir fikir olabilir, ancak şansınız yaver giderse ufak bir servet yapma olasılığını unutmayın lütfen. Tabii ki burada işlerin yolunda gitmesi şanstan ziyade yenilikçi ve azimli olmak ile alakalı.

Zaten internetten para kazanmak için yenilikçi olmak zorundasınız. Aksi halde rakipler ile mücadele etme şansınız yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir