Makale Yazarak Para Kazanmak

İnternetten para kazanmak için yapılabilecek belki de en kolay girişim olan makale yazarak nasıl para kazanılır, açıklamaya çalışalım. Biraz uzun bir yazı olacak. Ancak her satırını iyi anlamanız, bu işe başlamak ve kaliteli içerik üretmek için oldukça önemli.

Makale yazarak para kazanmak

Öncelikle makale nedir, nasıl yazılır gibi konulara açıklık getirmek istiyorum. İlk başta kafa yormanız gereken kısım, kaliteli makale yazmayı öğrenmek. Bunu becerdikten sonra makale yazarak para kazanmak kaçınılmaz. Siz yeter ki kaliteli içerik üretin. Satın alacak müşteri çok.

Yazarak para kazanmayı meslek edinmiş olanlar genelde sipariş üzerine çalışır. Bunun için çok iyi bir araştırmacı olmak şart. Eğer kendi seçmiş olduğunuz konu üzerine yazmak istiyorsanız, en azından talep gören konular seçmeye özen gösterin. Böylece daha çabuk müşteri bulursunuz.

Makale nedir?

Wikipedi şöyle tanımlıyor: Makale, herhangi bir konuda, bir görüşü, bir düşünceyi savunmak ve kanıtlamak için yazılan yazılara denir. Gazete ve dergilerde yayımlanır. Bir gerçeği açıklamak, bir konuda görüş ve düşünceler öne sürmek ya da bir tezi savunmak, desteklemek için yazılan yazılara da “makale” denir.

Köşe yazarlarının çoğuna bakın. Aslında öyle ahım şahım içerikler yazmıyorlar. Birçoğunda bir sürü imla yanlışı, devrik cümleler var. Paragraf kullanmazlar. Ama en büyük avantajları, birçoğu iyi bir araştırmacı. İşin özü de aslında bu. Makale yazmak istiyorsanız, siz de iyi bir araştırmacı olmalısınız.

Şimdi gelelim asıl konu olan, evde makale yazarak nasıl para kazanılır, sorusunun cevabına. Öncelikle makale nasıl yazılır, dikkat etmemiz gereken ayrıntılar nelerdir, bunları öğrenmeniz lazım.

Makale nasıl yazılır?

Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız, uymanız gereken bazı kurallar var. Aşağıya maddeler halinde yazacağım ki, anlaşılması daha kolay olsun.

1. Türkçe imla kurallarına olabildiğince sadık olmalı

İmla hatası yapmamaya özen gösterin. Özellikle virgül kullanımı çok önemli. Cümleye anlam yüklemek için virgül kullanın. Yaşı 30 ve yukarıda olanlar bilir. Eskiden Türkçe derslerinde şu örnek verilirdi: ”Oku, baban gibi eşek olma.”, ”Oku baban gibi, eşek olma.” Birincisinde; senin baban bir eşek. Eğer okumazsan sen de onun gibi olursun diyor. İkincisinde; eşek olmak istemiyorsan, sen de baban gibi oku diyor. Aynı kelimeler, aynı cümle, ama tek virgülün yeri nasıl değiştiriyor anlamı.

2. İçerik yazılacak konu hakkında iyi bir araştırma yapılmalı

Ben kitap okumaktan nefret ediyorum. Okuduklarım beni tatmin etmiyor. Hatta yapmacık geliyor. Fakat bu güne kadar yüz binlerce makale okudum. Çünkü araştırmayı, yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum. Yazacağınız konu hakkında bir fikriniz yoksa, bolca makale okumanızı tavsiye ederim. Tabii ki kaynak seçimi çok önemli. Vikipedi gibi harika bir kaynak varken, zaten maceraya hiç gerek yok.

3. Cümleleri çok uzun tutmamalı, okuyucu sıkmamalı

İnsanlar özellikle internet ortamında aşırı sabırsızdır. Uzun cümleler, vermek istediğiniz mesajı almalarını zorlaştırır. Ayrıca aşırı uzun makaleler ziyaretçinin gözünü korkutur. Doğrudan konuya girmek her zaman iyidir. Sırf makale uzun olsun diye saçmalamak gereksiz.

4. Ara başlıklar kullanarak, önemli noktaları vurgulayın

Ara başlıklar sayesinde ziyaretçi ile daha etkili iletişim kurmanız mümkün. Zamanı olmayan ziyaretçiler, sadece vurgu yaptığınız noktalara göz atmak isteyebilir. Ayrıca ara başlıklar, ziyaretçiler ve dolayısıyla arama motorları tarafından sevilen hareketlerdir.

5. Kopya olmamalı (özgün olmalı)

Makale yazarak para kazanmak için özgün olmak şart. Yazdığınız makalenin, asla başka bir sitede yayınlanmamış olması gerekmektedir. Kopya olmayacak yani özgün olacak derken kastımız budur. ”Ben 5-6 cümle kopya alsam ne olur” diye düşünmeyin. Titiz bir müşteriye denk gelirseniz, vay halinize. O yüzden yazdığınız her makalenin her satırı size ait olsun.

6. Doğru bilgiler vermeli

Bu konu biraz araştırma yapmak ile alakalı. Zaten iyi bir araştırma sonucunda doğru bilgiye ulaşırsınız. Daha sonra bunu kendi tarzınız ile ziyaretçiye aktarmanız gerekiyor. Giriş, gelişme ve sonuç etapları içeren, mantıklı içerik üretmeye çalışın.

7. Yalın (sade) bir dil kullanılmalı

İnternet kullanmak için diploma şart değil. Yazdıklarınız herkesin kolayca anlayabileceği bir dilde olmalı. Özellikle teknik terimlerden uzak durun.

8. Arama motorlarına (Google) uyumlu olmalı

Google’ın sevdiği türde içerikler yazmak için, bilmeniz gereken birkaç şey var. Aslında çok kapsamlı bir konu. Fakat bu işe yeni girdiğinizi düşünerek, yüzeysel geçeceğim.

İlk olarak, yazdığınız makalenin okuyanı sıkmaması lazım. Ziyaretçiyi ne kadar memnun ederseniz, aslında Google’ı da aynı şekilde memnun etmiş olursunuz.

Mesela şöyle bir örnek vereyim. Makalenizi bitirdikten sonra bir kere okuyun. Okurken kronometreyi çalıştırın ve kaç saniye yada dakika sürdüğünü tespit edin. 5 dakika sürdüğünü varsayalım. Eğer yazdığınız makalenin okunma süresi ortalama 2 dakika ise, ziyaretçiler yazınızın yarısında siteden çıkıyorlar demektir.

Yazdığınız konu ile ilgili, Google’da en fazla aranan anahtar kelimeleri kullanmaya çalışın. Makale hakkında bir yazı yazıyorsanız ”Makale nedir, makale özellikleri” gibi kelimeleri kullanın.

9. Bitirdikten sonra kontrol edin

Yazdığınız makaleyi bitirdikten sonra, mutlaka 1-2 kez okuyun. Yazarken fark etmediğiniz hataları, okurken çok daha iyi göreceksiniz.

Makale yazarak para kazandıran siteler

Müşteriyi nasıl bulacağız, şimdi onu anlatıyorum. Bu işler için çeşitli platformlar var. Yani makaleleri satmak için üye olacağınız çeşitli internet siteleri mevcut. İşte, makale yazarak para kazandıran sitelerden bazıları.

R10, İyinet, Wmaraci gibi çeşitli webmaster forumlarına üye olabilirsiniz. Burada açacağınız iş ilanlarıyla, müşteri bekleyebilir ya da makale yazarı arayan kişilere ulaşıp, anlaşabilirsiniz.

Facebook gruplarına üye olabilir, burada ilan veren kişilere ulaşabilirsiniz. Bunun için ”makale yazarları”, ”içerik editörleri”, ”Metin yazarlığı” gibi arama tabirlerini kullanabilirsiniz.

Kariyer.net, yenibiris.com, bionluk.com, sadeceon.com, sahibinden.com gibi sitelere üye olup ilan açarak ya da kendilerine yazar arayan şirketlere ulaşarak, şansınızı deneyebilirsiniz.

Seo şirketlerine ulaşarak da, içerik editörlüğü yada metin yazarlığı başvuruları yapabilirsiniz.

Makale yazarak ne kadar para kazanılır?

Bu soruyu soran binlerce insandan birisiniz. Makale yazmak için üniversite yada lise mezunu olmanıza gerek yok. İster evden, ister okuldan yazabilirsiniz. Kazanacağınız para için bir alt yada üst limit maalesef yok. Size ”ayda 2 bin TL kesin kazanırsınız” diyemiyorum. Bu makalelerin kalitesine ve biraz da şansınıza kalmış bir durum. Ama bu işlerden ayda binlerce lira kazanan insanları biliyorum.

Evet, makale yazarak para kazanma konusunda bilgi vermeye çalıştım. Yine de aklınıza takılan olursa, alt tarafa yorum bırakın. Yazmak, alternatif kazanç için iyi bir seçimdir. Ayrıca diğer internetten para kazanma yolları size bu kadar kısa sürede kazanç fırsatı vermez. Tabii ki tecrübe edinene kadar bir süre alıştırma yapmanız lazım. İlk yazdığınız makale harika olacak diye bir kural yok.

1 Yorum

  1. Hiç kimse okumamış mı makalenizi? Hiç yorum yapan olmamış? Teşvik edici bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir