İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

Çalıştığımız halde cebimize giren paranın yetersiz olması ve günlük ihtiyaçların katlanarak artması birçoğumuzu alternatif kazanç aramaya mecbur bırakıyor. Burada kaleme aldığımız internetten para kazanma yolları işinize yarayabilir. Eğer öğrenmeye hevesli bir yapınız varsa, para kazanmanız kaçınılmaz.

İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

1. Youtube’dan para kazanmak

Youtube üzerinden bir kanal açıyorsunuz, o kanala çeşitli videolar yüklüyorsunuz ve Google Adsense reklamları sayesinde para kazanıyorsunuz. İşte birkaç cümle ile bu şekilde açıklayabiliriz. Youtube kanalı olan kişilere ”Youtuber” adı veriliyor. Youtube sayesinde aylık 20-30 bin TL kazanan insanların olduğunu biliyoruz. Dudağınız uçukladı değil mi? Ama bu kadar çok kazanmak elbette kolay değil. ”Ne kadar ekmek, o kadar köfte” sözünü bilirsiniz. Kanalınız ne kadar özgün ve kaliteli olursa, o kadar fazla kazanırsınız.

Neredeyse her gün yüzlerce Youtube kanalı açılıyor, ancak bunlar arasında para kazanma fırsatı yakalayanlar sayısal olarak çok az. İnsanlar bu işin çok kolay olduğunu düşündükleri için şansını denmekten kendini alamıyor. Henüz elinde iyi bir proje yokken bu işe kalkışmak sadece macera olmaktan ileriye gitmez. İnternet ortamında nasıl bir rekabet olduğunun farkındaysanız, Youtube’dan para kazanmak için fark yaratacak bir projeye ihtiyacınız olduğunu anlamış olmalısınız. Devamı; www.cokpara.org/youtubedan-para-kazanmak/

2. Makale yazarak para kazanmak

Özellikle öğrencilerinin tercih ettiği bu yöntem ile ekstra kazanç elde etmeniz mümkün.

Aslında okuduğunuz bir çok makale yada haber, belki de sizin gibi biri tarafından yazıyor. O yüzden bu işi gözünüzde çok büyütmeyin.

⇒İmla kurallarına dikkat eden,
⇒Araştırmacı,
⇒Yorumlama yeteneği kuvvetli biriyseniz, siz de bir makale yazarı olabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, yazıların tamamen size ait olmasıdır. Özgün olmayan makaleler, internet ortamında değersizdir. Yani yazdığınız makalenin, daha önceden internet ortamında var olması kopya olduğunu gösterir.

Makale piyasasında ücretler genellikle kelime bazlı fiyatlandırılır. 100 kelime için 1 TL de kazanabilirsiniz, 5 TL de. Bu, yazdıklarınızın kalitesine ve işlediğiniz konuyla ilintilidir. Devamı; www.cokpara.org/makale-yazarak-para-kazanmak/

3. Facebook’tan para kazanmak

Ana hatlarıyla Facebook’tan para kazanma yollarından bahsedeyim. Bir Facebook sayfası oluşturabilir, üye sayısını arttırabilir ve reklam alabilirsiniz.

Satış ortaklığı yapan firmalar ile anlaşarak, onların ürünlerini komisyon karşılığında Facebook sayfanızda satabilirsiniz.

Büyük Facebook sayfalarında editörlük yaparak para kazanabilirsiniz. Tüm bunların nasıl yapılması gerektiğini burada açıklamadım

4. Blog açarak para kazanmak

Benim beklide en sevdiğim internetten para kazanma yöntemleri arasındadır. Neden derseniz, burada patron sizsiniz. İstediğinizi yazar, istediğinizi çizersiniz. Burası sizin özel alanınız. Yazdıklarınıza sadece siz karışırsınız.

Ücretsiz blog açabileceğiniz siteler;

Blogger.com
Wordpress.com
Tumblr.com

Bu siteler, hem Türkçe olması, hem kolay kullanımı ile rakiplerinin bir adım önüne çıkıyor. Bu platformların birinden ücretsiz blog sahibi olabilirsiniz. Bunun yanında domain (alan adı), hosting (barındırma) satın alarak, yıllık yaklaşık 100-120 TL gibi rakamlara, tamamen size ait bir blog sitesi sahibi de olabilirsiniz.

Bir blog açtınız ve içerik girmeye başladınız. Peki, blog yazarak nasıl para kazanılır?Tabii ki reklamlar ile. Adsense reklamları olabileceğiz gibi, Adhood, Admatic gibi farklı reklam platformları da olabilir. İnsanlar sizin sitenize girecek, sitenize yerleştirdiğiniz reklamlara tıklayacak ve siz para kazanacaksınız. Diğer bir seçenek ise satış ortaklığı yapmaktır. Devamı; www.cokpara.org/blog-yazarak-para-kazanmak/

5. Satış ortaklığı yaparak para kazanmak

İngilizce kaynaklarda affiliate marketing, bizim dilimizde ise satış ortaklığı olarak geçiyor. İsminden de anlaşılacağı gibi sattığınız ürünler üzerinden aldığınız komisyonu ifade ediyor. Firmaların son dönemde kullandığı pazarlama stratejilerinin başında geliyor.

Avon, Oriflame gibi markalar, yıllardır satış ortaklığı şeklinde faaliyet gösteriyor. Çevrenizde, ”Kardeş gel sana bi parfüm verelim” ya da ”Canım bu haftaki ürünler tam senlik. Ay bi bakım ürünü geldi, vallahi 10 yaş gençleştiriyor. Çokta ucuz” gibi sözlerle sizi ikna etmeye çalışan ve ısrarla size ürün satmaya çalışan eş, dost ya da akrabalarınız olmuştur mutlaka. Siz de bunu internet üzerinden yapacaksınız. Ama tabii ki insanların yakasına yapışmadan, mağrur, gururlu bir şekilde.

Satış ortaklığı konusunda en fazla kar veren ürünler arasında medikal ürünler, güzellik ve cilt bakım ürünleri, giyim ürünleri geliyor. Çünkü bu ürünlere talep çok.

Satış ortaklığı hakkında daha önce burada bir makale yayınladım. Belli bir alt yapı isteyen internetten para kazanma yolları arasında olduğu için satış ortaklığı oldukça zordur. İşin içinde ticaret olunca rekabet her zaman vardır. Kimse bunu söylemiyor. Sadece bu işte çok para var, gel ben sana öğretirim gibi sözlerle umut satmaya çalışanlar var. Aslında kesinlikle çok kazançlı internet girişimi olmasına rağmen tecrübeli birinden yardım almanız lazım.

6. Anket doldurarak para kazanmak

Pazar araştırması yapan onlarca anket sitesine kayıt olarak en azından cep harçlığı çıkarmak mümkün. Aslında 8-10 tane firmaya kayıt olmak bol miktarda anket almanızı sağlar. Bazen uzun anketler biraz sıkıcı olabilir ama bol zamanı olanlar için pek sorun olmaz. Her bir firma size aylık 40 TL kazanç getirse, her ay 300 TL para yapmak mümkün.

Büyük markalar müşteri memnuniyetlerini ölçmek için çeşitli anket firmalarıyla anlaşırlar. Kendileri hakkında pozitif ya da negatif düşünceleri öğrenerek, ürünlerinin gelişimi hakkında fikir üretirler.

Bu şirketler, anket firmalarına ürünleri hakkında çeşitli sorulardan oluşan anketleri yollarlar. Onlardan bu anketleri vatandaşa uygulamalarını isterler. Bunun karşılığında belirli bir ödeme yaparlar. Anket firmaları da, anketleri dolduran kişilere bu rakamdan küçük de olsa bir pay verirler.

Siz de bu anket sitelerine üye olarak yayınlanan anketleri doldurabilir, para ya da hediye sahibi olabilirsiniz.

7. Twitter’dan para kazanmak

Bazen, hiçbir gayret sarf etmedikleri halde sosyal medyada fenomen olan insanlar ile karşılaşıyoruz. Aslında ortada olağan dışı bir durum yok. Belki de ilginç olan en doğal halimiz. Kilit nokta, popüler bir Twitter hesabına sahip olmak. Ama nasıl? Popüler olmak sizin işiniz. Popüler olduktan sonra, reklam twitleri atabilir, satış ortaklığı yapabilir veya hesabı satarak para kazanmanız muhtemel. Ayrıntılı açıklamayı burada yaptım.

8. Adsense ile para kazanmak

En gelişmiş reklam servisi Adense, blog ve Youtube kanalı açarak para kazanma fırsatı sunuyor. Google ile işbirliği içinde olacağınız bu internetten para kazanma modelinde bol ziyaretçiye ihtiyacınız var. Aslında en sevdiğim ve en çok kızdığım para kazanma yöntemlerinden biridir. Adsense yeni bir sevgili gibidir. Ona narin davranmalı, onu incitmemeli, onun istediği gibi biri olmalısınız. Neden mi böyle dedim? Adsense; reklam firmaları içerisinde en çok kazandıran şirket olduğu gibi, bu şirketler arasında ki en pimpirikli firmadır. Çok fazla detaya girmiyorum, eleştiri yapınca alınıyor.

Adsense ile para kazanmak için bir blog yada bir Youtube kanalınız olması gerekiyor. Aslında ikisi de farklı başlıklar altında yer alıyor. Ama gördüğünüz gibi birbirine bağlı durumdalar. Eklediğiniz reklamlara tıklandığında, Adsense size belirli bir miktar ödeme yapıyor. Hesabınızda aylık 200 TL ve üzeri para olduğunda, kayıtlı banka hesabınıza ödeme yapılıyor. Adsense sadece tıklamaya ödeme yapmıyor. Aynı zamanda gösterim başına da ödeme yapıyor. Kısacası sitenize ne kadar çok ziyaretçi gelirse, ya da Youtube videolarınız ne kadar çok izlenirse, o kadar çok kazanıyorsunuz. Devamı; www.cokpara.org/adsense-ile-para-kazanmak/

9. İnstagram’dan para kazanmak

Bir fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram, birçoğunuzun bildiği gibi Facebook bünyesinde bulunuyor. 2012 yılında 1 milyar dolara satın alınan Instagram, o tarihten sonra hızlı yükselişini sürdürüyor. Özellikle ünlü isimlerin tercih ettiği bu platformdan para kazanmak sanıldığı kadar zor değil.

Instagram’dan para kazanmanın en çok tercih edilen yöntemi, hiç kuşkusuz satış ortaklığıdır. Özellikle ev kadınlarının açtıkları butik hesaplardan ürün satışı yapmaları, son dönemde moda haline geldi. Tabii ki butik hesaplardan iyi paralar kazanmak istiyorsanız, aktif ve kalabalık bir takipçi kitlenizin olması gerekiyor.

Eğer Instagram takipçi sayınız yeterli değilse, bu kez etiketleri doğru kullanarak daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Hedef kitlenizin takip ettiği ünlü kişilerin fotoğraflarına yada videolarına yorum yaparak dikkat çekebilir, takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Devamı; www.cokpara.org/instagramdan-para-kazanmak/

10. Online çeviri yaparak para kazanmak

İngilizce, Rusça, Almanca, İtalyanca, Fransızca gibi bir yabancı diliniz varsa, bu dile gramer olarak hakimseniz ve sağlam çeviri yapabiliyorsanız, oldukça güzel paralar kazanabilirsiniz.

Yabancı dilinizi ister kendi web sitenize içerik girmek için kullanın, ister müşterileriniz için kullanın. Her halükarda güzel paralar kazanabileceğinizi söylemeliyim. 1.000 kelimelik bir çeviri için 50-100 TL arasında rakamlar kazanabilirsiniz.

11. Fotoğraf çekerek internet üzerinden satmak

İnternet, görsel içerik açısından çok zengin olduğu halde her zaman özgün resimlere ihtiyaç duyuluyor. Görsel arama yaptığımız zaman karşımıza çıkan fotoğraflar zaten binlerce mecrada kullanılmıştır. Ayrıca bunların bir kısmı telif hakkına sahip.

Benzer içeriğe sahip bir kaç tane blog ziyaret ederseniz, makale içinde genelde aynı görseller kullanıldığı mutlaka gözünüze çarpar. Tamamen özgün olmak isteyenler aynı görselleri kullanmak yerine özgün fotoğraf satın almayı tercih ediyor. Bu ihtiyacı karşılamak için kurulmuş, görsel içerik pazarlayan onlarca web sitesi var. Bu sitelere çektiğiniz kaliteli resimleri satarak para kazanmak mümkün.

12. İnternetten freelance iş yaparak para kazanmak

Becerikli olduğunuz herhangi bir konuyu nakit paraya çevirmek istiyorsanız işte size fırsat. Sadeceon.com, freelance işe yapmak isteyenler için açılmış son derece popüler bir bir platform. Bu sitenin amacı, işveren ile freelance iş yapmak isteyenleri aynı çatı altında toplayarak alışveriş ortamı oluşturmak. Tabi ki bunun karşılığı olarak yapılan her alışveriş üzerinden bir miktar komisyon alıyorlar. Sahip olduğunuz yetenek tabii ki cebinize girecek kazancı doğrudan etkileyecek.

 13. Tumblr’dan para kazanmak

Sosyal blog olarak hizmet veren Tumblr, ülkemizde son dönemde popüler oldu. Bir şekilde fenomen olan Tumblr bloglar genelde sosyal backlink satışı yaparak para kazanıyor. Genelde GİF paylaşımlar yapıldığı için aslında çok eğlenceli bir platform olduğu söylenebilir.

Reblog özelliği sayesinde başka blogları kopya çekerek takipçi toplama fırsatı verdiği için kolay para kazanma fırsatı sunuyor. Fazla uğraşmak istemeyen, kopya içerik ile para kazanmak isteyen, hatta yatarak para kazanmak için elverişli bir alan. Burada popüler olduktan sonra sadece sosyal SEO kavramını öğrenmeniz ve forumlar sayesinde müşteri bulmanız gerekiyor.

14. Dosya paylaşarak para kazanmak

Dosya paylaşmak internet ortamında en fazla yaptığımız eylemlerden biridir. Bu tür paylaşımları yapmak için kullandığımız depo görevi gören web siteleri dosya paylaşarak para kazanma fırsatı veriyor. Depo görevi gören siteler, dosyaları indirmek için tarafımıza verilen sayfalar üzerinde reklam yayınlayarak para kazanıyor. Ayrıca daha hızlı dosya indirmek isteyenlere ücretli üyelik satıyorlar. Tüm bu faaliyetler onlara para kazandırıyor ve bunu dosya paylaşan üyeleri ile bölüşerek daha fazla paylaşım yapılmasını hedefliyorlar.

Uyarı; son derece zahmetli olmasının yanında artık geçmişte olduğu kadar tercih edilmeyen internetten para kazanma yöntemleri arasındadır.

15. Link kısaltarak para kazanmak

Link kısaltma servisleri reklam gelirini link kısaltan internet kullanıcıları ile paylaşan web siteleridir. İnsanların indirmek istediği dosyaları veya görüntülemek istediği sayfaları bu servisler üzerinden kısaltarak forumlar veya sosyal medya üzerinde paylaştığınızda, her 1.000 gösterim başına para kazanma fırsatı yakalarsınız.

Not; verilen emek karşısında elde edilen kazanç yetersiz olduğu için pek tercih edilmiyor.

16. Sosyal medya danışmanlığı yaparak para kazanmak

Sosyal medyanın son yıllarda yakaladığı çıkış, birçok markanın da dikkatini çekti tabii ki. Şirketler artık pahalı televizyon reklamları yerine, sosyal medyayı tercih ediyor. Hal böyle olunca, Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal siteler de bir nevi para kaynağı olmuş oluyor. Biz de bu membadan kendimize düşen payı alalım değil mi?

Bu alanda danışmanlık verecek kadar kendinize güveniyorsanız son derece kazançlı bir meslek olduğu kesin. Aslında sosyal medya danışmanlığı, internetten para kazanmak için bir yöntem olmaktan ziyade, dev şirketlerin bünyesinde çalışma fırsatı bulmanıza bile vesile olabilir.

İlk başta küçük çaplı işletmeler için online danışmanlık yapmak sizi bu alanda uzman seviyesine çıkartacaktır. Şirketleri sosyal medya da en iyi şekilde temsil etmeniz ve tabii ki iyi geri bildirim almanız gerekiyor ki sosyal medya danışmanlığı yaparak internetten para kazanma şansınız olsun.

17. Domain veya web sitesi satışı yaparak para kazanmak

 

Bu konu biraz daha profesyonel aslında. Alan adı satışı, daha az emek ama daha fazla sabır gerektiren bir konu. Ayrıca sermayesiz yapılamayacak bir iş. Eğer kenarda biraz sermayeniz varsa ve ”ben bu parayı kenara atarım, sonra beklerim sorun değil” diyorsanız, bu sektörde şansınızı deneyebilirsiniz. Özellikle jenerik isimleri ucuza yakalayıp beklerseniz, istediğiniz rakamlara müşteri bulabilirsiniz.

Bir de web sitesi satışı konusu var. Yukarıda blog ile para kazanma konusuna bir giriş yapmıştık. Eğer bloğunuzu ücretsiz sitelerden değil de, ücretli sitelerden alırsanız, ileride bunu satabilirsiniz. Biraz detaylı bir konu olduğu için, ayrı bir pencere açmak daha doğru olacaktır.

Nasıl alan adı ( domain ) alıp satacağınızı, nerelerden alıp nerelerde satabileceğinizi, bir web sitesi sahibi olmak için neler gerektiğini, web sitesi alış ve satış işlemlerinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, buradan lütfen.

Evet, internetten para kazanma yöntemlerinden kısaca bahsettik. ”Makaleyi okudum, hemen parayı bulmalıyım” diye düşünürseniz, kaybedersiniz. Aza kanaat getirmeyi öğrenmeli, kendinizi sürekli geliştirmeli, vakit ayırmalı, azimli olmalı, internette yer alan eğitimleri izlemeli, sürekli araştırmalı ve sabırlı olmalısınız. Unutmayın, size kimse balık vermez. En fazla balık tutmayı öğretir ki, balık tutmak gerçekten sabır işidir.

Sonuç; yukarıda adı geçen alternatif kazanç fikirleri internetin yapısı gereği zamanla gelişmiş veya yenilenmiş olsalar bile yıllardır uygulanan somut yöntemlerdir.  Sizin yapmanız gereken, uygun olanı seçip üstüne gitmek. Aslında burada yer vermediğim bir o kadar yöntem daha var, fakat pek çoğu beş para etmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir