Facebook’tan Para Kazanmak

Facebook, kim tarafından, nerede kuruldu anlatmaya hiç gerek yok. Boşuna kendimizi yormayalım. Şimdi yılda 5 milyar $’ın üzerinde kazanıyor. Muhtemelen kurucusu bile bugün buralara geleceğini tahmin etmiyordu. Ama azmi ve çalışkanlığının yanında şansı da yaver gidince, dünyanın en zenginleri arasına girdi. O yüzden siz de asla pes etmeyin.

Facebook’tan para kazanmak için bilmeniz gerekenler?

—Profil açmak
—Grup kurmak
—Fan sayfası açmak
—Profil yada sayfa onaylatmak
—Kapanan ya da yayın hakkı alınan bir sayfayı yeniden açtırmak
—Facebook’ta sponsor reklam vermek
—Facebook’ta paylaşım yapmak
—Facebook’ta profil ve kapak resmi oluşturmak
—Kişileri ve paylaşımları analiz etmek, yani Facebook’ta pazarlama stratejileri belirlemek

Kısaca bu konular hakkında bilgi sahibi olmanız, Facebook’tan para kazanmak için oldukça önemlidir. Bu makale içerisinde bu konulara çok fazla girmeyeceğiz. Çünkü bunların her biri, ayrı ayrı ele alınması gereken konular.

Facebook’tan para kazanma yolları

Eğer kendi hesabınız (profil) üzerinden para kazanmayı düşünüyorsanız kazanç oldukça sınırlı olacaktır. Çünkü bol takipçisi olan bir profile sahip olsanız bile ulaşacağınız insan sayısı sınırlıdır.

Emek verilmiş Facebook sayfaları, milyonlarca beğeni alma şansına sahip olduğu için daha verimlidir. Fakat açmış olduğunuz sayfaya bol beğeni almanız lazım. Asıl önemli olan bu zaten. Belli bir kitleye ulaştıktan sonra Facebok’tan para kazanmak için dört seçeneğiniz var.

1. Satış ortaklığı yaparak Facebook’tan para kazanmak

Satış ortaklığı nedir, nasıl yapılır, burada uzun uzun anlattım.

2. Web sitenize ziyaretçi çekerek Facebook’tan para kazanmak

Blog yazarak nasıl para kazanılır,  burada açıkladım.

3. Youtube kanalına ziyaretçi çekerek Facebook’tan para kazanmak

Youtube kanalı açarak para kazanmayı burada açıkladım.

4. Reklam alarak Facebook’tan para kazanmak

Reklam veren bulmak için webmaster forumları en uygun alanlar.  Wmaracı, R10, İyinet gibi forumlara üye olun. Forum içinde arama yaparak Facebook konu başlığını bulun. Daha sonra Facebook sayfanızın özelliklerini, reklam fiyatını ve iletişim bilgilerinizi açıkça gösteren bir ilan bırakın. Kısa sürede forum içinden veya forum dışından reklam vermek isteyenler sizinle iletişim kuracaktır.

Facebook’tan para kazanmak için yukarıya yazdığım dört yöntemden hangisini isterseniz kullanmakta özgürsünüz. Şimdi, bu yöntemleri kullanarak Facebook’tan nasıl para kazanılır, açıklamaya çalışalım.

Facebook’tan nasıl para kazanılır?

1. Facebook profili açarak para kazanmak

İnternet kullanan biriyseniz, muhtemelen Facebook hesabınız da vardır. Eğer yoksa hemen bir tane hesap açmanız gerekiyor. Şimdi kendi Facebook profilinizden nasıl para kazanılır, açıklayalım.

Facebook’u aktif olarak kullanıyorsanız, zaten arkadaş çevreniz vardır. Öncelikle arkadaş sayınızı arttırın. Daha sonra takipçi sayınızı arttırın. Facebook takipçi ne demek bilmiyorsanız, kısaca şöyle anlatayım.

Facebook arkadaşlarınızın dışında, sizi uzaktan tanıyan ya da paylaşımlarınızı beğenen kişilerin, sizi takip etmesidir. Facebook takipçileriniz olması için, ilk olarak bu ayarı açmanız gerekiyor. Bunun için, sağ üst köşeden”Ayarlar” menüsüne girin ve sol menüden ”Herkese Açık Gönderiler” kısmına basarak, ”Beni Kimler Takip Edebilir” bölümünü ”Herkese Açık” şeklinde ayarlamanız gerekiyor.

Facebook arkadaş ve Facebook takipçi sayınız yüksek olursa, başka bir şeyle uğraşmadan kendi profilinizden para kazanabilirsiniz.

2. Facebook grubu kurarak para kazanmak

Son dönemlerde etkisi giderek artan Facebook gruplarından para kazanmak, sanıldığı kadar zor değil. Bunun için ilk olarak kendinize bir sektör belirleyin. Tabii bunun için öncelikli olarak, yukarıda adı geçen Fecabook’tan para kazanma yollarından hangisini kullanacağınıza karar vermeniz lazım.

Satış ortaklığı mı yapacaksınız, reklam mı alacaksınız, yoksa sitenize ziyaretçi mi çekeceksiniz? Bunun kararını verdikten sonra, uygun bir isim bularak bir grup oluşturun. Grubunuza üyeleri davet edin. Bunun için arkadaşlarınızdan başlayabilirsiniz. Fakat grup sayınız artmadan asla reklam yapmayın. Yoksa yeterli üye sayısına ulaşamazsınız. Facebook gruplarının özelliği, grupları ister kapalı, ister açık, ister özel yapabiliyorsunuz. Yani isterseniz her isteyen gruba üye olabileceği gibi, isterseniz yöneticilerin onayı ile gruba alım yapabilirsiniz.

3. Facebook sayfası açarak para kazanmak

Sayfalardan da tıpkı gruplar gibi, yukarıda yazdığımız Facebook’tan para kazanma yollarını kullanarak para kazanabilirsiniz. Bunun için tabii ki üye sayınızın fazla olmasının yanında, sayfa üyelerinin aktif olması da oldukça önemlidir.

Facebook sayfalarınızın gruplardan farkı, isteyen herkes üye olabilir, sizin paylaşımlarınızı kendi profillerinde paylaşabilirler. Facebook sayfalarından para kazanmak istiyorsanız, şunları bilmeniz gerekiyor:

—En fazla hangi paylaşımlar beğeniliyor
—En fazla etkileşim, hangi tür paylaşımlarda oluyor
—Telif hakkı ihlali yaratabilecek içerikler neler
—Paylaştığınız içeriklerden en fazla hangileri üyeler tarafından paylaşılıyor

Bunları belirledikten sonra, Facebook sayfanızın üye sayısını arttırma yöntemlerinden kısaca bahsedeyim.

Facebook sayfasına nasıl üye çekilir?

İlk yapılacak olan tabii ki arkadaşlarınızı davet etmek olmalı. İletişim halinde olduğunuz ne kadar insan varsa hemen sayfanıza davet edin.

Büyük sayfalara ilgi çekici yorumlar yapın ve yorumun sonuna sayfanızı etiketleyin.
Büyük sayfalara ücretli reklam verin. Milyonluk sayfalarda 1 saatlik reklam fiyatı 20-50 TL arasında değişmektedir.

Facebook’ta sponsor reklam verin. Bunun için bir kredi kartınız olması gerekiyor. Kredi kartıyla bir bütçe kullanarak, oldukça fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Facebook sayfanızda, kaliteli paylaşımlar yapın. Üyelerinizin hoşuna gideceği içerikleri tercih edin. Özellikle gündemi takip ederseniz, çok faydasını göreceksiniz. Gündemdeki sözleri, kendi espri yeteneğinizle birleştirip, üyelerinizle paylaşabilirsiniz.

Sayfanıza paylaşımları zamanlayın. Facebook’un zamanlama özelliği ile, paylaşımlarınızı tek seferde zamanlayabilir, otomatik olarak yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Saat başı paylaşım yapmanız, sayfanızın aktifliği açısından önemli bir ayrıntıdır.

En basit şekilde, bu yöntemlerle Facebook sayfanıza organik üye çekimi yapabilirsiniz. Organik üye, aktif üye anlamına geliyor. Bunu da bir kenara not edelim. Facebook sayfanızın üye sayısı ne kadar fazla olursa, reklam vermek için size başvuran kişi sayısı da o kadar fazla olur.

”Facebook sayfamdan kaç para kazanırım” diye merak ediyorsanız, size şunu söyleyeyim. Bu işlerden ayda 15-20 bin TL kazanan tanıdıklarım var. Ama bu noktaya gelmek için çok çalıştıklarını söylemem gerekiyor.

Kısaca toparlayacak olursak; Facebook profil, Facebook grup ya da Facebook sayfa oluşturarak, Facebook’tan para kazanabilirsiniz. İyi bir araştırmacı olun, sabır ve emek gösterin. İlk başta daha fazla beğeni toplamaya odaklanın. Para kazanma eylemi zamanla gerçekleşir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir