Blog Yazarak Para Kazanmak

Sıradan internetten para kazanma yolları, blog yazarlığı yanında sönük kalır. Burada rakipler dişli. Para kazanmak için en iyisini yapmak zorundasınız. Buna rağmen zirveye adımı yazarım diyecek kadar cesursanız, doğru girişimi seçtiniz. Blog yazarak para kazanmak, herkesin diline doladığı gibi kolay değildir. Artık arama motorları ziyaretçiyi tatmin edecek kaliteli içerik istiyor ve bunu anlayacak kadar geliştiler. Eğer ziyaretçi istiyorsanız, binlerce rakip arasından sıyrılmanız lazım.

Blog Yazarak Para Kazanma Yolları

Önce elimizdeki blog yazarak para kazanma yollarını inceleyelim.  Eğer blog konusu seçerken kazanç modeline uygun tercih yaparsanız, sonuç çok daha verimli olur.

1. Adsense ile para kazanmak

İnternet reklam sektöründe blog sahipleri, yayıncı olarak bilinir. Bu gruba hizmet eden dünyanın en gelişmiş reklam servisi ise Google Adsense. Bu reklam servisi ile çalışmaya karar veren blog sahipleri tıklama başına para kazanır. Çok güçlü blog siteleri bu sayede kazanç sağlıyor, fakat basit bir proje olumlu sonuç vermez. Eğer blog yazarak para kazanmak için Adsense seçilmiş ise pek çok kategori üzerine binlerce makale yazmak gerekiyor. Bununla tek bir girişimci baş etmekte güçlük çekeceği için genelde Adsense ile para kazanmak hedef alındığında ekip çalışması şart.

2. Satış ortaklığı

Tek bir konuyu hedef alan ve bireysel girişim için en uygun olan kazanç modelidir. Tek elden çıkacak çalışma bile harika sonuçlar verebilir Fakat bu yöntemi kullanmak için iyi bir ön hazırlık yapmak gerekiyor. İlk olarak talep gören, para kazanma fırsatı veren, ancak rekabetin düşük olduğu  bir sektör (niş) bulmak ve blog içeriğini buna göre hazırlamak gerekiyor. Biz marketing tabiri ile buna niş pazar belirlemek diyoruz. Burada amaç talep gören sektöre odaklanmak, pazarı olabildiğince daraltmak ve böylece rekabeti minimum seviyeye indirmek. Zaten niş pazar, belli bir talep sebebiyle ortaya çıkan pazar içinde mini pazar olarak özetlenebilir. Örnek, yöresel lezzetler içinde ”çiğ köfte” niş pazardır.

Niş pazar bulduktan sonra doğru strateji ile pazar için blog açmanız lazım. Konu belli, rekabet düşük, talep var, satış ortaklığı yapacak onlarca ürün var, işte size para kazanma fırsatı. Burada bize en büyük avantajı pazara ilk girecekler arasında olmak veriyor. Rakip yoksa, rekabet yoktur. Hedef kitle (potansiyel müşteri), niş pazar gibi konuları daha sonra zaten tek tek ele alacağız. Bunlar biraz pazarlama odaklı konular olduğu için örnekler ile açıklamak gerekiyor.

3. Reklam Alarak

Ziyaretçi sayısı yüksek olan ve özellikle belli bir sektöre yönelik içerik üreten blog siteleri, sektöre yönelik üretim yapan firmaların ilgi odağı olmaya adaydır. Bu tür projeler aynı zamanda bu saydığımız üç kazanç modelini aynı anda uygulamaya elverişlidir. Tek bir sektör üzerine oynamak iyidir, ancak burada odak noktamız düşük rekabet, yüksek kazanç olmalı. Bazı konular blog yazarak para kazanmak için ideal gözükebilir,  fakat sizden önce oraya binlerce girişimci yuvalanmış olabilir. Bu nedenle önce rakip analizi yapmak şart.

Blog yazarak Nasıl Para kazanılır?

1. Konu belirlemek

Konu seçerken yukarıda maddeler halinde saydığımız kazanç modelleri dikkate alınarak proje oluşturulur. Eğer tek başınıza blog yazarak para kazanma hedefiniz varsa, en iyi seçim satış ortaklığı olacaktır. Çünkü genel bir blog ile editör desteği almadan baş etmek çok zor. Oysa belli bir sektör üzerine oynamak her zaman kısa sürede sonuç verir. Bunu kocaman bir süpermarket açmak yerine, sadece manav açmak gibi düşünün.  Aslında her ne kadar küçük projeler gibi gözükseler bile, hedef kitleyi tam isabet alan niş bloglar, satış ortaklığı ile aylık 15-20 bin TL gibi büyük kazanç getirebiliyor.

2. Blog Açmak

Bu işi profesyonel yapmak için domain ve hosting  satın almanız gerekiyor.  Bunların size toplam yıllık maliyeti 150 TL kadar olacaktır. Bundan çok daha ucuzu var, ancak kaliteli bir hosting gerekiyor. Bunları satın alırken dikkat etmeniz gereken domain seçimidir. Konu ile doğrudan ilişkili olan, hatta mümkünse içinde yükselmek istediğiniz anahtar kelime geçen bir domain alın. Cms olarak en mantıklı seçim WordPress olacaktır. Cms, blog kurmak için kullanılan yazılımdır.

3. İçerik Üretmek

Şüphesiz sizi en fazla yoracak olan, konu ile alakalı özgün makale yazmak olacak. Bu bazen gerçekten o kadar sıkıcı bir hal alıyor ki, sırf bu yüzden pek çok proje yarıda bırakılıyor. Blog siteleri, özgün içerik ile ön plana çıkan özel projelerdir. Her blog yazarı kendi tarzında yazar. Önemli olan okuyucuya istediği bilgiyi, kendi tarzınız ile en iyi şekilde aktarmaya çalışmaktır. Sırf içerik olsun diye yazılacak her makale size bir katkı sağlamaz. İnsanlar aradıkları anahtar kelime için uygun içeriği buldukları zaman tatmin olurlar. Tüm bunlar arama motorları tarafından takip ediliyor. Ziyaretçiyi kandırmaya yönelik yapılan her girişim size zarar verir.

3. Tanıtım Çalışmaları

İlk üç ay boyunca sadece özgün içerik ile beslenen blog siteleri, bu aşamadan sonra arama motorları için uyumlu hale getirilir.  Tüm bu çalışmaya bir bütün olarak SEO adı veriliyor. Daha iyi kullanıcı deneyimi için içerik ve tasarım olarak iyileştirme yaptıktan sonra, özellikle sosyal medya tanıtım için idealdir. Forum siteleri başta olmak üzere çeşitli mecralarda satılan backlink paketleri asla bir fayda sağlamaz. Blog yazarak para kazanmak için SEO kavramını çok iyi bilmeniz lazım.  Aslında kilit nokta bu kavram üzerine kurulu. Eğer blog, SEO uyumlu değilse arama motorları sizi yok sayacaktır. Bu durumda dünyanın en güzel blog tasarımı size ait olsa bile, aslında sahip olduğunuz hiçtir.

Dikkat Etmeniz Gereken Konular

1. Kopya içerik ile beslenen blog siteleri zirve yarışında her zaman dipte kalmaya mahkumdur. Kesinlikle özgün olmak şart.

2. Yazdığınız her bir makale kullanıcı odaklı olmalıdır. Eğer gelen ziyaretçi blog içerisinde yeterince kalmıyorsa, bu iyi bir kullanıcı deneyimi sunmadığınız içindir. Bu durumda yazdıklarınız kalite açısından yetersiz kalıyor olabilir.  Akıcı, anlaşılır ve mantıklı bir şekilde içerik üretmek kullanıcı deneyimini zirveye çıkarmak için en iyi yöntemdir. İllaki sayfalar dolusu makale yazmak zorunda değilsiniz, amaç ziyaretçiyi memnun etmek olmalı.

3. İçerik, blog konusu veya kategori ile uyumlu olmalıdır. Aynı zamanda içerik ile başlık arasında uyum olmayan yazılar başınıza bela olabilir. Şu anda ziyaret ettiğiniz blog, içerik olarak alternatif kazanç üzerine yayın yapıyor. Bunu göze alarak makale yazmaya çalışıyorum. Yapmanız gereken bundan ibaret.

4. Blog konusu sürekli içerik üretmeye elverişli ise bol miktarda özgün makale yayınlamak size daha fazla ziyaretçi getirir. Fakat aynı şeyleri farklı başlıklar altında yazmak hatadır.

Sonuç

Burada bahsi geçen proje (blog yazarak para kazanmak) orta vadeli bir yatırım olarak düşünülmeli. Eğer kısa dönemde para kazanmaya yönelik bir girişim istiyorsanız farklı internetten para kazanma yolları ile devam etmeniz gerekiyor. Çok fazla rakip olmayan bir konu seçmiş olsanız bile, blog yazarak para kazanmak için en az 6 ay gibi uzun bir zaman lazım. Bu süre arama sonuçlarında yer edinmek için gereklidir. Belki daha kısa sürede sonuç almak mümkün olabilir, ancak kalıcı veya devamlı kazanç istiyorsanız sabırlı olmanız lazım.

Geçmişte sadece bir hafta gibi kısa sürede zirveye çıkan projeler, artık çok daha zeki olan arama motorları tarafından her yönüyle incelenerek sıralamaya sokuluyor. Eğer SEO adı verilen kavramı biraz biliyorsanız, aslında söylemek istediğimi çok daha iyi anlarsınız. Günümüzde arama motorları, kullanıcı deneyimi odaklı yeni bir algoritma üzerine yoğunlaştı. Zirveye çıkmak isteyen herkes önce ziyaretçilere iyi deneyim yaşatmak zorunda. Bu yüzden ilk hedef para kazanmak değil, ziyaretçiyi tatmin etmek olmalı.

Yukarıda yazdıklarım belki konuya her ayrıntısı ile anlatmıyor olabilir, ancak en azından ne tür bir macera içine gireceğinizi bilmenizi sağlamak için yeterli. Uzun vadede devamlı para kazandıran bir proje olmasına rağmen, emek, sabır ve düzenli çalışma olmadan blog yazarak para kazanmak imkansız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir