Adsense ile Para Kazanmak

İnternetten para kazanma yolları içinde en yaygın olanlardan biri, Google Adsense ile para kazanmaktır. Bu makalede, Adsense ile kazanmanın doğal yollarından bahsedeceğim.

Adsense Nedir ?

Adsense, Google’ın internet sitesi veya blog sahipleri için sunduğu reklam hizmetidir. Google, reklam verenlerden aldığı ücretin bir kısmını yayıncılara dağıtır. Tabi bunun için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Şimdi bunlardan biraz bahsedelim.

Adsense ile para kazanmak için web sitemizin sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Google Adsense başvurusu yapmak için, bir adet gmail adresi ve bir adet internet sitenizin olması gerekiyor. İkisine de sahip olduğunuzu varsayarak devam edelim. Adsense başvurusunun onaylanması son zamanlarda oldukça zorlaştı. Google, bu konularda gerçekten oldukça hassas. Web sitenizin kabul edilmesi için, aşağıdaki özellikleri taşıması gerekiyor.

—Sitenize uygun bir logo hazırlayın.
—Gözü yormayan, mobil uyumlu bir tasarım seçin.
—Sitenizin hız testini yapın. Eğer yavaş çalışıyorsa, gerekli düzenlemeyi yaparak hızlı açılmasını sağlayın.
—Sitenizde özgün içerik kullanın. Başka yerlerden kopyala-yapıştır şeklinde içerik alıp, sitenize eklemeyin.
—İçeriğiniz gerçekten faydalı olsun. İnsanlara bilgi versin. Gereksiz yere konuyu dağıtarak daha uzun içerikler elde etmeye çalışmak yerine, ziyaretçiye gerçek bilgiyi vermeye odaklanın.
—Yasa dışı (illegal), telif hakkı ihlali yaratan, müstehcen, bahis, kumar gibi konularda içerik kullanmayın.
—Başvuru yapmadan önce, sitenizde en az 30 makale olsun.
—Kullandığınız resimlerde çıplaklıktan kaçının.

Web siteniz bu özelliklere sahip ise başvuru kısmına geçebiliriz.

Google Adsense başvurusu nasıl yapılır?

Web sitenizi hazırladıktan sonra, sıra geldi adsense başvurusu yapmaya. Adsense hesabı almak için, mutlaka gmail uzantılı bir mail adresi almanız lazım. Daha sonra buradan Adsense başvurusu yapıyoruz.

Başvuru sayfasında kesinlikle gerçek bilgilerinizi girin. Biliyorum, internette o kadar çok dolandırıcı var ki, hepiniz haliyle korkuyorsunuz. Ama Google’dan korkmanıza gerek yok. Bu kısımda sahte bilgi verirseniz, Adsense başvurunuz onaylansa dahi ödeme alamazsınız. Çünkü bu kısımda yazan alacaklı adıyla, ödeme alacağınız banka hesap bilgilerinin aynı olması gerekiyor.

Başvurunuzun tamamlanmasının ardından size ilk onayı geçtiğinizi belirten bir e-posta gelecektir. Bu e-postanın ardından, buraya girerek, Adsense hesabınızda oturum açın. Hesabınıza girdikten sonra ”Reklamlarım” sekmesine tıklayın ve ”Yeni reklam birimi” oluşturun. Buradan alacağınız reklam kodlarını, sitenizin uygun kısımlarına ekleyin. Kodlama bilginizin olmasına gerek yok. Birçok tema, reklamları eklemeniz için özel bir panel bulunduruyor. Burada ilgili yerlere yerleştirin.

Reklamlarınız sitenizde görüntülenmeye başladıktan sonra, ikinci bir mail alacaksınız. Başvurunuzun onaylandığına dair alacağınız bu mailden sonra, Adsense ile para kazanma eylemi gerçekleşmeye başlayacak.

Google Adsense hesabınızdaki kazanç 10 TL’ye ulaştığında, kayıtlı olduğunuz adrese bir zarf gelecek. Google bu zarfın içinde size bir pin kodu yollayacak. Bu pin kodunu, Adsense hesabınızda ilgili bölüme girdiğinizde, hesabınız 3. onayı almış olacaktır. Evet, biraz zahmetli, ancak tüm onayları aldıktan sonra artık Adsense ile para kazanmak için gereken alt yapıya sahip olacaksınız.

Google Adsense ne zaman ödeme yapıyor?

Adsense hesabınızdaki bakiyeniz 200 TL olduğunda, girdiğiniz banka hesabınıza ödeme yapılır. Hesabınızdaki bakiye, her ayın 1’i ile 3’ü arasında kesinleşir. Bunu hesabınızdaki ”Kesinleşen kazançlar” başlığı altında görebilirsiniz. Kesinleşen kazançlarınız 200 TL’nin üzerindeyse, ayın 21’i yada 22’sinde paranız hesabınıza yatar.

Google Adsense’den banlanma sebepleri nelerdir?

Siteniz Adsense’den onay aldı diye hemen sevinmeyin. Çünkü Google’ın asla tasvip etmediği bazı durumlar vardır. Bunlar ;

—Sitenizde yasa dışı içerik bulundurmanız.
—Sitenizde telif hakkı ihlali yaratan içerik bulundurmanız.
—Sitenizde müstehcen içerik yada fotoğraf bulundurmanız.
—Google’ın izin verdiğinden daha çok sayıda reklam bulundurmanız.
—Reklamları teşvik edici davranışlarda bulunmanız.
—Kendi reklamlarınıza tıklamanız.
—Yetersiz ya da yanıltıcı içerik kullanmanız.

Adsense ile para kazanmak için yapmanız gerekenler

Buraya kadar her şey normal ama bir türlü kazanamıyorsunuz. Artık bıkmaya başladınız. İşi kuralına göre oynuyorsunuz ama bir türlü gelire yansımıyor. Çünkü rakipleriniz çok fazla ve onlar iyi çalışıyor. Siz de iyi çalışın ve iyileştirmeler yapın. Adsense ile para kazanmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

—Daha fazla özgün içerik girin.
—İçeriğiniz kaliteli ve doyurucu olsun.
—Sosyal medyayı kullanarak daha çok ziyaretçi çekmeye çalışın.
—Reklamları, kurallar dahilinde tıklanabilir yerlere yerleştirin.
—Web sitenizin SEO uyumlu olduğundan hemin olun.

Tüm bunları yaparsanız, Adsense’den güzel paralar kazanacaksınız. Burada sizi en fazla zorlayacak olan SEO denilen kavramdır. Eğer bunu uygulayacak kadar teknik bilgiye sahip değilseniz işiniz zor.

Seo, web sitenizi arama motorlarında yukarıya taşımak için yapılan çalışmadır. Bu konuda internette çok saçma teoriler var. En büyük sıkıntı güven yok. Her kafadan farklı bir ses çıkıyor. Ayrıca yeterli bilgiye sahip olmadığı halde çok bilmişlik yapanlar kafanızı karıştırabilir. Asla güven vermeyen birine SEO çalışması yaptırmayın.

Forumlarda sırf para kazanmak için SEO satmaya çalışanlar çok fazla. Bunlara kesinlikle itibar etmeyin. Özellikle bilinçsiz backlink çalışması sonunuzu getirebilir.

Evet, web sitenizin Google arama sonuçlarında yükselmesi için backlink (referans link) ihtiyacı var. Fakat bunları doğal yollarla edinmeniz gerekiyor. Satın alınan, doğal olmayan linkler Google tarafından algılanıyor. Bu şekilde manipülasyon yaptığınız anlaşıldığında ceza alıyorsunuz.

Adsense ile para kazanmak iyi bir blog sahibi olmanız ile doğrudan alakalı bir durum. Bu yüzden öncelikle burada yazdığım makaleye göz atmanızda fayda var.

Adsense’den para kazanmanın bir diğer yöntemi, Youtube üzerinde bir kanal açıp, bu kanala video yükleyerek reklamlardan kazanmaktır. Bu teknik oldukça kapsamlı olduğu için, ayrı bir sayfada ele almak gerekiyor. Youtube ile nasıl para kazanılır, merak ediyorsanız, ayrıntılı olarak burada anlattım.

Bir de mobil uygulamalardan Admod ile para kazanma yöntemi var. Fakat o konu oldukça fazla profesyonellik gerektiriyor. O yüzden konumuzu burada sonlandıralım.

Sert ve bir o kadar acımasız kurallara sahip olması nedeniyle Adsense yerine satış ortaklığı ile para kazanmaya çalışanlar son 5 yıl içinde oldukça arttı. Satış ortaklığı, kendi içinde farklı kollara ayrılır. Bu sistem ile satış başına veya eylem başına kazanç mümkündür. Eğer projeniz içerik olarak satış ortaklığı yapmaya uygunsa bu fırsatı kaçırmayın. Çünkü satış ortaklığı her zaman daha karlıdır. Daha fazlasını burada açıklamaya çalıştım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir